meniscektomia łąkotki przyśrodkowej

świadomość penisa

Temat: Bardzo potrzebne objasnienia
Chondromalatio CMF III/IV to nic innego jak chondromalacja, czyli rozmiękanie chrząstki stawowej pod wpływem duzej ilości płynów maziowych .... wyróżniamy z tego co sie orientuję IV stopnie chondromalacji i nie mam tu za dobrych wiadomości, bo im niższy, a więc od I zaczynając tym lepiej.... :( a więc chrząstka jest mocno uszkodzona.

co do meniscektomi to własciwie sama nie mam zielonego pojecia ale równiez usiłuje się dowiedziec cos na ten temat... sadząc, po słowie przyśrodkowa z pewnością chodzi i łąkotke przyśrodkową...

pozdrawiam :*

[ Dodano: 2007-02-27, 15:40 ]
co do tej meniscektomii to nic innego ja usunięcie łąkotki w przypadku Twojej Mamy cześciowe jej usunięcie. ( dokładniej łąkotki przyśrodkowej)


pozdrawiam.
Źródło: commed.pl/viewtopic.php?t=1974Temat: Łąkotki i artroskopia
" />Biorą na siebie 45% całkowitych obciążeń stawu, boczna do 70% nacisku przedziału bocznego a przyśrodkowa 50% przedziału przyśrodkowego, dlatego warto o nie walczyć!
siedem razy częściej uszkadzają się przyśrodkowe (głównie tylny róg) niż boczne. Najczęściej słyszymy że nie mają zdolności regeneracji, do niedawna rutynowo usuwano (meniscektomia) uszkodzone
,
rzadziej szyto
,
a od kilku lat popularne są przeszczepy.

Tymczasem łąkotki mają zdolność regeneracji!!! bo są częściowo ukrwione, 10-25% boczna i 10-30% przyśrodkowa. Dlatego zanim zdecydujemy się na artroskopię warto zrobić nieinwazyjne badania które określiłyby bliżej rodzaj uszkodzenia- USG, MRI


.
Jeśli rozerwania są poniżej 1 cm w częsci zew., czy częściowej grubości, mogą się wygoić bez operacji!

Jednak wielu ortopedów nie interesuje się tym i woli zajrzeć do kolana (artroskopia), bo tak jest im najłatwiej, a potem wysięki i inne powikłania, to już problem pacjentów. Osobna sprawa to ubytek w portfelu, w CMC kosztuje 1500EUR.

Ciekaw jestem ile na tym forum jest osób które mimo uszkodzeń łąkotek nie zdecydowało się na operację, i jak sobie radzą?

(Edited by ArthurP at 8:29 pm on Aug. 29, 2003)
Źródło: bieganie.eu/forum/viewtopic.php?t=2504


Temat: ...ktokolwiek wie.
" />Przez blisko 10 lat oprawiałam piłkę nożną i piłkę ręczną ... Od połowy 2007r., praktycznie non stop ląduje albo u ortopedy albo w szpitalu. W 2007 r. leczyłam się u mnie w Brodnicy i już na jednej z pierwszych wizyt skierowano mnie na artroskopie ... Niestety u nas są zbyt wielkie kolejki i szpital nieciekawy, wiec sobie odpuściłam ... Utykałam na nogę, często mi puchło i miałam kilkakrotnie bloki zgięciowe. Aż w końcu blok zgięciowy przytrzymał mnie blisko 2 m-ce. Wtedy nic innego mi nie pozostało jak rozejrzeć się za jakimś ortopeda ... Leczę się w Toruniu. Od razu na pierwszej wizycie bez żadnych dodatkowych badań postawiono diagnozę - zerwana łękotka. Poczatkowo rehabilitacja (nadzieja, że jednak obejdzie się bez zabiegu, bo bardzo mi na tym zależało). Nic nie pomogło, wiec skierowano mnie na oddział ...

ROZPOZNANIE OPISOWE:
Przebyty uraz skrętny stawu kolanowego prawego z uszkodzeniem łąkotki przyśrodkowej (M23). Artroskopowo kolano prawe: zastarzałe uszkodzenie rogu przedniego łąkotki przyśrodkowej, odczynowy przerost błony maziowej z zespołem fałdu skrzydłowego bocznego.
LECZENIE:
17.09.2008 PKD - artroskopia st. kolanowego z częściową synowektomią (usunięcie fałdu skrzydłowego bocznego) i meniscektomią przyśrodkową oraz bocznym uwolnieniem rzepki.

Zabieg artroskopii miał trwać tylko 30 min, ale trwał 2,5h, gdyż podczas operacji pojawiły się komplikacje, których lekarz nie przewidział, tj.: przerost błony maziowej, fałdy skrzyłowe boczne ... Do tego doszedł krwiak w kolanie i zespół popunkcyjny po znieczuleniu wewnątrzoponowym.
Na tym zabiegu miało się skończyć i miałam spokojnie wrócić do sportu po rehabilitacji. Niestety jakieś pól roku po zabiegu, po biegu (bardzo krótkim!) spuchło mi kolano jak bania i się znowu zablokowało ... Kolejna wizyta, na której okazało się, że przyczepił się tym razem do mnie: konflikt rzepkowo-udowy prawostronny. Boczne przyparcie rzepki. Oczywiście dowiedziałam się, że to moja wina, bo jak to lekarz powiedział :'trzeba było nie uprawiać sportu wyczynowo'. Kolejne skierowanie na oddział. Zabieg operacyjny.

ROZPOZNANIE OPISOWE:
Przebyty uraz skrętny prawego stawu kolanowego z uszkodzeniem łąkotki przyśrodkowej leczony operacyjnie. Wtórna lateralizacja rzepki prawej z konfliktem rzepkowo-udowym ( M22).
LECZENIE:
18.03.2009 PKD - transpozycja rzepki sp. Trillata.

Podczas tej operacji skrócili mi jedno więzadło krzyżowe, drugie wydłużyli, 'przestawili' rzepkę i 'zamontowali' 2 śruby (implanty) + orteza. Blizna na ok. 10 cm. Nie goiła mi się dobre 2 m-ce, ale dopiero po opatrunkach z dodatkiem srebra mi się zagoiła i w chwili obecnej jest przerośnięta. Przez pierwsze półtora miesiąca miałam 0 stopni w wyproscie i 0 stopni w zgięciu. Później stopniowo zwiększałam stopnie w ortezie, gdzie po 3 miesiącach [!!!] miałam 110 stopni.
Pod koniec czerwca zdjęłam ortezę i odrzuciłam kule.

Na chwilę obecną, zaczyna się 6 miesiąc od operacji, a ja miałam różnicę w mięśniu czworogłowym 8 cm [!!!] - dzięki rehabilitantce ta różnica wynosi już 'tylko' 4 cm, mam bliznę przerośniętą o barwie czerwono-fioletowej na ok. 10 cm, brak czucia na zew. str. kolana, utrzymujący się ból kości piszczelowej i golenia, a także niepełne czucie po zew. str. kolana, w miejscu blizny i na kostce. Nie wspominając o tym, że mam problemy z chodzeniem i wejściem po schodach :]

Hm.
Źródło: kolana.hg.pl/forum/viewtopic.php?t=86


Powered by wordpress | Theme: simpletex | © świadomość penisa